وحدت حوزه و دانشگاه موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود/ میان دین و علم تقابل وجود ندارد

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله ‌محمدجواد فاضل لنکرانی امشب در همایش «وحدت حوزه و دانشگاه، تبیین دیدگاه امام خمینی (ره)» با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه مورد تأکید امام خمینی (ره) بود اظهار کرد: یکی از درخشان‌‌ترین افکار امام خمینی‌ (ره) که به آن تأکید داشتند، ایجاد وحدت میان حوزه و دانشگاه بود و امروزه دلیل این تأکیدها برای همه مشخص شده است.

وی افزود: وحدت شیعه و سنی یکی از مسائلی بود که امام خمینی (ره) به آن تأکید داشتند و اگر این مسئله مطرح نمی‌شد، امروز اسلام وجود نداشت؛ بنابراین همان‌گونه که به سایر افکار و نظرات امام خمینی (ره) باید نگاه دقیق و مجتهدانه داشته باشیم، در زمینه حوزه و دانشگاه نیز باید نگاه مجتهدانه وجود داشته باشد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) با تأکید بر اهمیت وحدت حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: وحدت شیعه و اهل سنت از مسائل بسیار مهمی است که باید رعایت شود، اما در عصر حاضر اهمیت وحدت حوزه و دانشگاه از وحدت میان شیعیان و اهل سنت کمتر نیست.

وی با تأکید بر اینکه باید مشخص شود چه کسانی متصدی وحدت حوزه و دانشگاه هستند ادامه داد: حوزه و دانشگاه باید با همکاری و تعامل، معضلات را شناسایی کرده و برای رفع آن‌ها تلاش کنند.

فاضل‌لنکرانی با بیان اینکه دشمنان می‌کوشند تا دین و علم را در مقابل یکدیگر قرار دهند تصریح کرد: در گذشته علم طب، نجوم و ریاضیات در حوزه‌های علمیه تدریس می‌شد ولی دانشگاه به دلیل تعدد و تکثر این رشته‌ها جدا شد و دشمنان نیز از این مسئله برای تقابل علم و دین استفاده کردند اما امام خمینی (ره) متوجه این مسئله شدند و به وحدت حوزه و دانشگاه تأکید می‌کردند.

وی با بیان اینکه دشمنان می‌خواهند حوزه و دانشگاه را در مقابل هم قرار دهند اظهار کرد: دشمنان سعی‌ می‌کنند تا روحانیت را افرادی دور از علم و متحجر و دانشگاهیان را افراد بی‌دین و ایمان معرفی کنند؛ در حالی که امام خمینی (ره) بارها تأکید کردند که میان دین و علم هیچ تقابلی وجود ندارد و به همین دلیل حوزه و دانشگاه باید وحدت داشته باشند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) با تأکید بر اینکه وحدت حوزه و دانشگاه موجب توسعه دین و علم می‌شود خاطرنشان کرد: رفع تعارض و تقابل علم و دین از مهم‌ترین اهداف وحدت حوزه و دانشگاه است، چراکه حوزه و دانشگاه مکمل یکدیگر هستند؛ بنابراین باید برای ایجاد وحدت میان حوزه و دانشگاه تلاش شود.

وی با بیان اینکه بقا و توسعه انقلاب اسلامی با وحدت حوزه و دانشگاه محقق می‌شود ادامه داد: امام خمینی (ره) فرمودند حوزه و دانشگاه مغز‌های متفکر جامعه هستند که اگر با یکدیگر ارتباط و تعامل داشته باشند، انقلاب اسلامی به موفقیت خواهد رسید.

فاضل‌لنکرانی با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه موجب رفع شدن بسیاری از مشکلات و آسیب‌ها اجتماعی می‌شود، گفت: اگر میان حوزه و دانشگاه وحدت و تعامل وجود داشته باشد بسیاری از آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا می‌کند؛ افزایش طلاق، اعتیاد، افسردگی و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دیگر به دلیل عدم وحدت حوزه و دانشگاه است.

انتهای پیام/ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *