تخصیص تنها نیم درصد بودجه کشور به محیط‌زیست/ اصول محیط زیستی در برنامه‌های کشور جایی ندارد

به گزارش خبرگزاری فارس در شهرستان رامسر، عیسی کلانتری ظهر امروز در همایش ملی و بین‌المللی سالگرد کنوانسیون تالاب‌ها در رامسر با بیان اینکه افزایش جمعیت، افزایش تقاضا برای مواد غذایی، سیاست‌های نادرست در راستای توسعه پایدار و … منجر به نابودی تالاب‌ها به عنوان بخشی از محیط‌ زیست شد، گفت: کشور‌های توسعه‌یافته تنها ۴۰ درصد آب تجدید‌پذیر خود را مصرف می‌کنند اما در ایران بیش از ۱۰۸ درصد آن را مصرف می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه با قوانین‌مان محیط زیست را نابود کردیم، اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه تصمیمات متعددی برای محیط زیست و حفظ آن گرفته شد اما در مقابل، تصمیمات بسیاری گرفته شد که بسیار بر محیط زیست آسیب می‌رساند و تنها پنج دهم درصد بودجه کشور به محیط‌زیست اختصاص داده شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه اصول محیط زیستی در برنامه‌های کشور جایی نداشته و بیشتر گرفتار افراط و تفریط در سیاست‌های محیط‌زیست هستیم، تصریح کرد: نباید به دنبال چهار شکارچی و یا کسانی که ۱۰۰ متر به محیط زیست تجاوز کردند باشیم بلکه باید اصل قضایا را حل کنیم.

 وی با بیان اینکه ما فقط به مسائل ریز توجه داریم و مسائل کلان را رها کردیم، خاطر‌نشان کرد: توسعه باید در کشور اتفاق بیفتد تا محیط زیست پایدار باشد اما نه به هر قیمتی.

کلانتری افزود: به قیمت نابودی محیط زیست سعی می‌کنیم تولید محصولات کشاورزی داشته باشیم که این نادرست است و بدون در نظر گرفتن عواقب، تصمیمات بسیاری به ضرر محیط‌زیست انجام می‌دهیم و در رفتار با طبیعت باید تجدید نظر شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: اگر هم اکنون کنوانسیون رامسر دوباره تالاب‌ها را بررسی کند بسیاری از آنها از معاهده حذف می‌شوند چرا که تعدادی از تالاب‌ها در کشور دیگر قابل بازسازی نیست.

وی با بیان اینکه هم اینک رفتار غلط ما با محیط زیست باعث آتش‌سوزی در ۳۰۰ نقطه زاگرس شده است، تصریح کرد: با شکارچی یک آهو بدترین رفتار را می‌کنیم، اما با تحسین و تشویق با نام تولید و خودکفایی، محیط زیست را از بین بردیم.

کلانتری با اشاره به اینکه سازمان‌های مردم نهاد حافظ محیط زیست باید توسعه یابند و تفکرات زیست محیطی در کشور عقب‌مانده است، افزود: در آموزش عمومی محیط زیست تقریبا نمره صفر را داریم و ادامه این رفتار باعث می‌شود هیچ محیط زیستی برای آیندگان باقی نماند.

معاون رئیس جمهور اقتصاد محیط زیستی را اقتصادی گمشده در ایران دانست و تاکید کرد: ما باید خودمان را با رفتار جدید طبیعت همسو کنیم نه اینکه به جنگ با طبیعت برویم.

کلانتری خاطر‌نشان کرد: نباید از گفتن حقایق وضع بی‌آبی کشور ترسید و نگاه امنیتی به این موضوع داشته باشیم که اگر مسائل به مردم گفته نشود مردم رفتار خودشان را تغییر نداده و در نهایت محیط زیست نابود می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: امیدواریم با برگزاری همایش‌ها و اصلاح رفتار بتوانیم برخی تالاب‌ها را احیا کنیم.

انتهای پیام/ن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *