بانک‌های عمان آماده همکاری با تاجران ایرانی هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، محسن ضرابی ظهر امروز در همایش معرفی فرصت‌های بازرگانی و سرمایه‌گذاری ایران و عمان ظهر در سالن همایش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قم با اشاره به ضرورت سرمایه‌گذاری مشترک بین ایران و عمان اظهار کرد: باید سرمایه‌گذاران ایرانی و عمانی را ترغیب کنیم تا در کشورهای یکدیگر سرمایه‌گذاری کنند، این مسئله موجب ریشه‌دارتر شدن روابط بین این دو کشور می‌شود.

وی ادامه داد: بحث پزشکی در عمان ضعیف است، به همین دلیل این کشور بازار خوبی برای توریسم درمانی است، ایجاد کلینیک‌های درمانی توسط سرمایه‌گذاران ایرانی اولویت دارد تا پس از درمان اولیه در این کلینیک‌ها، بیماران عمانی را برای ادامه درمان به ایران انتقال بدهیم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان افزود: هیأتی در اوایل اسفندماه از اتاق بازرگانی قم به عمان می‌رود و تاجران قمی می‌توانند با حضور در این هیأت از ظرفیت‌های عمان بازدید و جلساتی را با فعالان اقتصادی عمان برگزار کنند.

ضرابی دلیل رفتار بد امارات با تاجران ایرانی را مسائل سیاسی دانست و تصریح کرد: اگر شرکت ایرانی در عمان ثبت شود، همچون یک شرکت عمانی با آن برخورد می‌شود و خبری از رفتارهای سیاسی در عمان نیست.

وی ادامه داد: کشور عمان با ۱۵۰ کشور ارتباط تجاری دارد و این کشور با هیچ تحریم تجاری مواجه نیست، به همین دلیل به راحتی امکان واردات مواد اولیه برای شرکت‌های ایرانی از طریق عمان وجود دارد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان افزود: هر سال نمایشگاه‌های تخصصی در عمان برگزار می‌شود، از جمله این نمایشگاه، نمایشگاه مواد غذایی است و تاجران ایرانی می‌توانند با حضور در این نمایشگاه، زمینه را برای صادرات کالاهای خود فراهم کنند.

ضرابی با اشاره به برگزاری نمایشگاه تخصصی ایران در عمان اظهار کرد: موافق برگزاری چنین نمایشگاهی در عمان نیستیم، در نمایشگاه اختصاصی ایران، کالاهای مختلف از دمپایی تا خودرو عرضه می‌شود و پیشنهاد می‌کنیم که تاجران ایرانی در نمایشگاه‌های تخصصی حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: در عمان محدودیت‌هایی در زمینه گاز وجود دارد، در صورت وجود خوراک پتروشیمی در این کشور، این خوراک به تولیدکنندگان مجتمع‌های پتروشیمی تخصیص پیدا می‌کند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان افزود: کشور عمان به لحاظ سیمان اشباع شده است، با توجه این مسئله شرکت‌های ساختمانی ایرانی پیش از ورود به بازار عمان باید ارزیابی‌های لازم را انجام بدهند.

ضرابی با اشاره به نیروی انسانی در عمان اظهار کرد: نیروی انسانی متخصص زیادی در عمان وجود ندارد، امکان ورود نیروهای خارجی به عمان از ایران یا کشورهای دیگر وجود دارد و شرکت‌های کاریابی می‌توانند به سرمایه‌گذاران خارجی در این زمینه در عمان کمک کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به دنبال افزایش صادرات ایران به عمان هستیم، بانک‌های این کشور آمادگی دارند که با تاجران ایرانی همکاری کنند.

انتهای پیام/ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *