فاجعه منا نمونه‌ بی‌کفایتی سعودی‌ها در اداره حرمین شریفین/ کمیته‌ای از سران همه کشورهای اسلامی باید تشکیل شود

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک به نقل از خانه ملت، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی در خصوص درخواست قطر برای بین‌المللی کردن حرمین شریفین، گفت: عربستان سعودی در مدیریت حرمین شریفین ضعیف عمل کرد، فاجعه منا و کشتار تعداد کثیری از مسلمانان، نابودی آثار اسلامی، وضعیت خدمات‌دهی و پذیرایی از حجاج و از بین رفتن امنیت حجاج در مراسم نمونه‌ای از عملکرد سعودی‌هاست.

وی تصریح کرد: کمیته‌ای متشکل از سران همه کشورهای اسلامی باید تشکیل شود تا اداره حرمین شرفین را عهده‌دار شود، زیرا عربستان در مدیریت این اماکن به شدن بی‌کفایت عمل کرده است.

عضو فراکسیون ولایی مجلس افزود: شورای همکاری خلیج‌فارس نمی‌تواند نسبت به این موضوع ورود مؤثر داشته باشد بنابراین حل و فصل آن تنها در قالب تشکیل کمیته‌ امکان‌پذیر است تا همه کشورهای اسلامی در اداره آن دخالت داشته باشند.

سلیمی معتقد است: حرمین شریفین به همه مسلمانان تعلق دارد لذا حق دخالت در مدیریت حرمین شریفین را باید داشته باشند هرچند عربستانی‌ها به راحتی و سادگی از مواضع خود کوتاه نخواهند آمد.

وی تصریح کرد: وحدت مسلمانان و اتفاق‌نظر آنها در خصوص مدیریت بین‌المللی حرمین شریفین تأثیرگذار خواهد بود.

لازم به ذکر است عادل‌الجبیر وزیر خارجه عربستان با هشدار به مقامات قطر گفت: درخواست برای بین‌المللی کردن اماکن مقدس اقدامی متجاوزانه و اعلام جنگ علیه عربستان است؛ ما حق خود را برای واکنش به هر طرفی که برای بین‌المللی کردن اماکن مقدسمان تلاش کند محفوظ می‌دانیم.

انتهای پیام/ج/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *