آموزش و پرورش با ۴۰۰ هزار کمبود نیروی انسانی مواجه می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، محمدحسین کفراشی ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه مدیران کل سابق و جدید آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه همیشه تغییر و تحولات در همه ادارات و سازمان‌ها وجود دارد، اظهار کرد: زمان زیادی صرف شد تا بتوانیم به یک جمع‌بندی برای معرفی فرد توانمند برسیم.

وی با بیان اینکه در شاخص‌های ارزیابی خوشبختانه همدان یکی از استان‌های موفق است، افزود: ما نیز به دنبال آن بودیم از بین گزینه‌هایی که بومی و خارج از استان فردی را انتخاب کنیم که به تعلیم تربیت و شیوه مدیریتی اشراف داشته باشد.

رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بر اساس ارزیابی‌ها به عمل آمده آقای پورداود به عنوان سکان‌دار آموزش و پرورش استان معرفی شد، یادآور شد: امید است با بهره‌گیری از افراد توانمند برنامه‌های آموزش و پرورش را با شاخص‌های بالا در همدان دنبال کرده تا روند پیشرفت در استان ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه باید در خدمت‌رسانی هر آنچه که در توان داریم انجام دهیم چرا که آموزش و پرورش به عنوان دستگاهی که با جامعه در تعامل است، گفت: مقام معظم رهبری به طور مستمر چند سالی اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند که محور آن نیروی انسانی است.

کفراشی با بیان اینکه زیرساخت نیروی انسانی در آموزش و پرورش است، تصریح کرد: این معلمان هستند که آیندگان را تربیت می‌کنند و اگر به معلم توجه شود ما می‌توانیم به توسعه پایدار برسیم.

*اجرای اقتصاد مقاومتی حرف تا عمل!

وی ضمن بیان اینکه اگر می‌خواهیم به اقتصاد مقاومتی برسیم باید تمام دغدغه نهادها، آموزش و پرورش باشد، نه به حرف بلکه با عمل؛ گفت: اما برخی اوقات می‌بینیم که متأسفانه بیشتر به حرف است تا به عمل!

رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه معلم نباید هیچ دغدغه‌ای داشته باشد، افزود: جذب، تربیت و نگاه داشت خوب را جز فرایند مهم در مدیریت آموزش و پرورش محسوب می‌شود.

* باید انگیزه ایجاد کنیم

وی با بیان اینکه باید انگیزه ایجاد کنیم و برای تربیت فضای کافی داشته باشیم، ادامه داد: باید در افراد ایجاد انگیزه کنیم و حرمت معلمان را حفظ کنیم.

کفراشی با تأکید بر اینکه معلمان ما نجیب هستند و اعتراض آنها نیز نجیب است، گفت: نباید مطالبات  ما سال‌های سال به طول بیانجامد؛ آموزش و پرورش باید محور و زیرساخت باشد و فضایی را ایجاد کنیم که پویا و فعال باشد.

وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ قریب به ۴۰۰ هزار کمبود نیروی انسانی داریم و به مرور زمان نیروهای آموزش و پرورش بازنشست می‌شوند، خاطرنشان کرد: یکی از نیازهای ما جذب و تأمین نیروی انسانی خوب است.

رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان باید از صلاحیت و توانمندی برخوردار باشند، خاطرنشان کرد: بارها مقام معظم رهبری در سخنان خود به واژه نفوذ اشاره کردند و دشمن امروز از هر راهی برای نفوذ استفاده می‌کند.

* جذب حداکثری داشته باشیم

وی با بیان اینکه ما باید انتقادپذیر باشیم و جذب حداکثری داشته باشیم، ادامه داد: اگر عملکرد مسئولان سبب شود تا فردی به نظام و انقلاب زده شود به نظام ظلم و خیانت کرده است.

کفراشی با بیان اینکه نباید اشتباه یک نفر را بزرگ جلوه داد چراکه همه ما انسان هستیم و دچار اشتباه می‌شویم، افزود: اگر کسی اشتباه کرد خود را به تغافل بزنیم چراکه عزت مومن باید حفظ شود.

*مدیر باید تقوای شخصی و سیاسی داشته باشد

وی با بیان اینکه مدیر باید اهل مشورت و اهل مکتب باشد، گفت: یک مدیر از دیدگاه حضرت علی(ع) باید به تعالی انسان توجه کند و ما باید مدیری را انتخاب کنیم که تقوای شخصی و سیاسی داشته باشد.

رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه یک مدیر باید رعایت ادب، احترام، حفظ حرمت و کرامت انسانی را مد نظر داشته باشد، خاطرنشان کرد: باید دلسوزان نظام را جذب کنیم.

وی با بیان اینکه همه تلاش داریم که دانش‌آموز اسلامی تربیت کنیم، عنوان کرد: دشمن با به راه انداختن فضای مجازی قصد تخریب دارد و حرکت در فضای مجازی همانند حرکت بر روی شمشیر دولبه است که ما متأسفانه در بخش بد آن ورود کردیم.

کفراشی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری که فضای مجازی را فضای واقعی عنوان کردند، افزود: بر اساس آمار یونیسف ۱۸ تا ۱۹ میلیون کودک در کشور داریم که ۴۰ درصد از آنها بیش از ۷ تا ۸ ساعت در فضای مجازی سیر می‌کنند! باید پرسید که چه آموزش‌هایی در این فضا به دانش‌آموزان داده می‌شود؟

وی با اشاره به اینکه استفاده از فضای مجازی سبب می‌شود آسیب‌های اجتماعی همچون بلوغ‌ زودرس، خشم و خشونت در جامعه افزایش یابد، تصریح کرد: باید فضایی را ایجاد کنیم که دانش‌آموزان در امنیت رشد کنند.

رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه باید در مدارس ترویج گذشت و ایثار داشته باشیم، خاطرنشان کرد: متأسفانه رقابت بدون همدلی را ترویج می‌دهیم.

وی با طرح این سوال چرا باید فرار مغزها داشته باشیم، گفت: بر اساس اطلاعات بدست‌ آمده دو گروه از مغزها در کشور ماندند و به کار علمی پرداختند، نخست افرادی که تعلقات مذهبی دارند و دیگر افرادی که علقه‌های خانوادگی دارند.

کفراشی گفت: دشمن برای هر دو دسته در حال برنامه‌ریزی است که بتواند با مطرح کردن شبهات تعلقات مذهبی را کمرنگ کند و از طرف دیگر به دنبال سست کردن بنیان خانواده‌هاست.

انتهای پیام/ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *