وجود بانک‌های ربوی یکی از معضلات اساسی کشور است/ مقابله با بانک‌های ربوی جزو اولویت‌های مجلس است

سیدهادی بهادری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، با اشاره به اینکه در سال گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح بانکداری اسلامی را به امضاء رساندند اظهار کرد: این موضوع هم اکنون در کمیسیون اقتصادی خانه ملت طرح شده و روند خود را طی کرده است.

وی تصریح کرد: پس در روزهای آینده، این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار می‌گیرد و بنابراین اقداماتی در این مورد انجام شده و جزئیات آن نیز مفصل است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وجود بانک‌های ربوی یکی از معضلات اساسی کشور است گفت: در این رابطه متاسفانه بالا بودن سود بانکی یکی از مشکلات جدی در نظام اقتصادی کشورمان محسوب می‌شود.

 وی افزود: علاوه بر آن زمانی که تسهیلات مورد نیاز از بانک‌ها گرفته می‌شود، بازپرداخت آن به صورت تصاعدی انجام شده و تولیدکنندگان را به طور عملی متحمل مشکلات بسیاری می‌کند چون مجبور هستند که چند برابر مقدار اولیه تسهیلات اخذ شده را به بانک برگردانند.

بهادری با تاکید بر اینکه در کشورمان با بانک‌داری اسلامی فاصله بسیاری وجود دارد اظهار کرد: در این زمینه متاسفانه وام گیرنده باید، هم در سود و هم در زیان شریک شود چون بانک‌ها و موسسات مالی با این موضوع که وام‌گیرنده با گرفتن تسهیلات، سود گرفته یا زیان دیده کاری ندارند.

وی با اشاره به اینکه حذف ربا از نظام بانکی کشور کاری دشوار است تصریح کرد: چون بی‌شک بانک‌ها و موسسات مالی با این کار مخالفت کرده و در برابر این طرح مقاومت می‌کنند در حالی که در جامعه، بازتاب مثبتی خواهد داشت.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در دور نهم مجلس شورای اسلامی مقدمات طرح بانکداری اسلامی آغاز شده اما به صحن مجلس نیامد، اما در مجلس دهم مجددا به صحن آمد و در کمیسیون اقتصادی مطرح شده است.

وی اظهار کرد: پس از بحث مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد، موضوع بانکداری اسلامی و مقابله با بانک‌های ربوی جزو اولویت‌های امسال در مجلس شورای اسلامی است.

انتهای پیام/و

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *