دولت در افزایش قیمت ارز بی‌تقصیر نیست

محمدحسن آصفری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک با اشاره به افزایش قیمت ارز در کشور اظهار کرد: دولت در خصوص جلوگیری از افزایش قیمت ارز تدبیری نیندیشیده است، امروز بخشی از واردات مبادلات ارزی توسط دلالان انجام می‌شود که بی‌تدبیری دولت در این حوزه باعث شده که رکود در بخش اقتصادی ایجاد شود.

وی افزود: دولت سرمایه‌های مردم را در بانک‌ها جمع کرده و مردم به جای اینکه سرمایه خود را در بحث تولید و اشتغال هزینه و سرمایه‌گذاری کنند، سرمایه خود را در بانک‌ها نگهداری می‌کنند.

نماینده سابق مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: دولت ارز را به واسطه‌های مختلف وارد بازار می‌کند تا بتواند بدهی خود را تا حد زیادی به بانک‌ها پرداخت کند و درآمد از این راه حاصل می‌کند، دولت خود در افزایش قیمت ارز بی‌تقصیر نیست.

آصفری با اشاره به اینکه در چند روز اخیر شاهد افزایش بسیار بالای قیمت ارز در کشور هستیم، بیان داشت: متاسفانه امروزه قیمت بسیاری از کالاها خواسته و ناخواسته با قیمت ارز گره خورده است، زمانی که قیمت ارز بالا می‌رود قیمت کالاها بالا می‌رود و باعث می‌شود که گرانی افسارگسیخته را در کشور شاهد باشیم و از این حیث فشار زیادی به مردم وارد می‌شود.

نماینده پیشین مردم اراک در خانه ملت با تاکید بر اینکه قیمت ارز با سخنرانی پایین نمی‌آید، اظهار داشت: دولت باید برنامه‌ریزی دقیقی برای سرمایه‌گذاری مردم داشته باشد تا به جای اینکه مردم سرمایه خود را وارد بازار ارز کنند، در بازار تولید و صنعت هزینه کنند.

آصفری با بیان اینکه تیم اقتصادی دولت هیچ برنامه‌ای ندارد، بیان داشت: متاسفانه بعضی از پول‌های ارز تبدیل به ارزهای ارزان قیمت می‌شود و در اختیار برخی جریان‌های خاص قرار می‌گیرد و از این طریق کالاهایی وارد کشور می‌شود که توانایی تولید آنها در کشور وجود دارد این مسئله باعث می‌شود سرمایه‌دار با بالا رفتن قیمت ارز سرمایه‌دارتر و افراد فقیر با این افزایش قیمت فقیرتر شود، بالا رفتن قیمت ارز دودش به چشم محرومین و افراد کم درآمد می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: سخنرانی توسط دولت در خصوص افزایش قیمت ارز مشکلی در این حوزه حل نمی‌کند و دولت موظف است تدبیری در این خصوص بیندیشد.

انتهای پیام/چ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *