بازگشت سه بند حذف شده به طرح سامانه شفافیت شهرداری شیراز

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، عصر امروز در جلسه علنی شورای شهر شیراز، برنامه پنج ساله سوم توسعه کلان‌شهر شیراز پس از حدود یک ماه بررسی به تصویب رسید.

در این جلسه اعضای شورا با یک فوریت اصلاح طرح شفافیت در شهرداری شیراز با هدف بارگذاری اطلاعات اسامی کارکنان و نیروی انسانی شهرداری، میزان حقوق و دستمزد مدیران شهرداری و گزارش سفرهای خارجی کارکنان و مدیران شهرداری در سامانه شفافیت موافقت کردند.

بازگشت سه بند حذف شده به سامانه شفافیت شهرداری شیراز

نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این خصوص گفت: حذف این سه بند در زمان تصویب طرح راه‌اندازی سامانه شفافیت با واکنش‌های عمومی روبرو شد که این طرح را زیر سؤال برد.

ابراهیم صبوری با بیان اینکه اعضای شورای شهر در آستانه راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری شیراز تصمیم گرفتند، مجدداً این سه بند را بررسی و طرح تصویب شده قبلی اضافه کنند، ابراز داشت: این سه بند جز مطالبات عمومی است و درخواست‌های متعددی برای اعلام این موارد به دست اعضای شورای شهر رسیده است.

سؤال افکار عمومی نسبت به عدم تاخیر اجرای طرح سامانه شفافیت شهرداری

رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز نیز که از طراحان این طرح است در دفاع از یک فوریت آن اظهار داشت: شورای شهر شیراز در حوزه‌ی شفافیت در شهرداری و شورا زودتر از شورای شهر تهران اقدام کرده اما در اجرای فرایند بارگذاری اطلاعات، به دلیل مصادف بودن با برنامه پنج ساله سوم اجرای این مهم به تأخیر افتاد.

مهدی حاجتی ادامه داد: این اقدام سبب شد افکار عمومی شورای شهر و شهرداری شیراز را با این پرسش مواجه کند که چرا اجرای این طرح به تأخیر افتاده است.

نائب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر شیراز افزود: دلیل یک فوریت این طرح، پاسخ به افکار عمومی، مطالبات عمومی، تکمیل اطلاعات سامانه شفافیت و آغاز شروع به کار سامانه است.

این طرح یک‌فوریتی پس از بررسی در کمیسیون‌های مربوطه، هفته آینده به صحن علنی شورای شهر شیراز برای تصویب نهایی ارسال خواهد شد.

طرح تحقیق و تفحص از کل پروژه‌های اوراق مشارکت و سرمایه‌گذاری شهرداری شیراز به کمیسیون‌های مشترک ارجاع شد.

در این جلسه، لایحه شهرداری مبنی بر عوارض سالیانه بانک‌ها به کمیسیون برنامه، بودجه و امور حقوقی ارجاع شد.

با نظر اعضای شورا، لیلا دودمان، قاسم مقیمی، نوذر امامی، احمد تنوری، نواب قائدی به عنوان نماینده‌های شورا به منظور شرکت در جلسات رسیدگی به پرونده‌های مطروحه در هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی استان فارس از ابتدای سال ۹۸ انتخاب شدند.

لزوم ارائه گزارش از نحوه‌ی انطباق شرایط احراز روسای سازمان‌های شهرداری

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر شیراز در تذکری خطاب به شهردار شیراز، اظهار داشت: رؤسای سازمان‌های وابسته به شهرداری به استثنای افرادی که قبلاً حداقل دو سال ریاست یکی از سازمان‌های وابسته به شهرداری را بر عهده داشته‌اند، باید از میان کارمندان رسمی یا پیمانی شهرداری‌ها یا یکی از دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون خدمات کشوری با دارا بودن شرایط احراز تحصیلی و تجربی منصوب شوند.

وی ادامه داد: لازم است شهرداری شیراز گزارشی از نحوه‌ی انطباق شرایط احراز رؤسای سازمان‌های شهرداری را در اسرع وقت به شورا ارائه کند و چنانچه برخی انتصاب‌ها خلاف این بخشنامه بوده است، نسبت به انجام تغییرات لازم در انتصابات در جهت پایبندی به قانون اقدام کند.

ضرورت تبدیل شیراز به یک شهر هوشمند پزشکی

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر شیراز در نطق خود ابراز داشت: هرچند زیرساخت لازم تکنیکال یک شهر هوشمند از جمله شبکه اینترنتی و دسترسی به فضای تبادل اطلاعات و ارتباطات هم‌اکنون تا حدودی در شیراز فراهم شده اما آنچنان که باید از این زیربنا برای توسعه یک شهر هوشمند استفاده نشده است.

نوذر امامی ادامه داد: برای مثال در بخش پزشکی و ارائه خدمات غیرحضوری از جمله نتیجه آزمایش‌ها، نوبت‌گیری، نتیجه رادیولوژی و سونوگرافی و… مردم مجبور به مراجعه حضوری با مراکز درمانی سطح شهر شیراز هستند هرچند برخی مراکز خدمات مختصری را بصورت الکترونیکی ارائه می‌دهند اما شیراز به‌عنوان قطب پزشکی منطقه لازم است اقدامات اساسی در زمینه یک «شهر هوشمند پزشکی» ارائه دهد.

 وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی لازم است برنامه مشخصی برای تحول در این زمینه در پیش بگیرد، در سایر زمینه‌ها نیز ازجمله آموزش، خدمات هتلداری و گردشگری و ارائه کالاها و خدمات اصناف مختلف و… لازم است تحول اساسی در این زمینه داشته باشیم تا شاهد کاهش هزینه‌ها و مشکلات عبور و مرور غیرضروری شهروندان در شیراز باشیم.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *