تجلیل از پدر جامعه شناسی لرستان

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، عصر یکشنبه مراسمی با حضور مفاخر فرهنگی کشور در خرم‌آباد برگزار شد و در آن از یک عمر فعالیت فرهنگی، اجتماعی و آموزشی دکتر حسین مهرداد قدردانی به عمل آمد.

حسین مهرداد متولد ۱۳۲۲ در شهرستان الشتر بوده و بیش از ۵۰ سال سابقه تدریس در نقاط مختلف استان را دارد. او دانش‌آموخته مقطع دکتری رشته جامعه شناسی از دانشگاه تهران است و از او آثار متعددی به رشته تحریر درآمده و شاگردان و علاقه مندان مهرداد، از وی به عنوان پدر جامعه شناسی لرستان یاد می‌کنند.

در ابتدای این جلسه دکتر سیامک موسوی دبیر همایش انجمن آثار و مفاخر لرستان اظهار داشت: این انجمن یکی از شعبه‌های انجمن مفاخر کشور بوده و امسال دومین دوره برگزاری آن است.

وی افزود: لازم به ذکر بوده که استاندار لرستان، نماینده ولی فقیه در استان و مدیر کل ارشاد استان در کنار سه تن از مفاخر لرستان اعضای تشکیل دهنده این انجمن هستند.

این فعال حوزه فرهنگ و هنر در ادامه صحبت‌های خود گفت: در جلسه‌ این انجمن که در سال گذشته برگزار گردید مقرر شد که در سال ۹۸ از حسین مهرداد که یکی از مفاخر لرستان بوده تجلیل به عمل آید اما به علت سیل فروردین‌ماه این مراسم به تعویق افتاد که خوشبختانه امروز با تلاش تمامی مسئولان فرهنگی و آموزشی استان این مراسم به نحو احسنت برگزار شد.

الگو گیری از مفاخر استان

قاسم ولی‌زاده نیز که به نمایندگی از استاندار لرستان در این‌جلسه حضور یافته بود در مورد این مراسم گفت: مفاخر و مشاهیر هر منطقه نقش اساسی در معرفی فرهنگ آن جامعه دارند و با الگو قرار دادن این افراد در جامعه می‌توانیم بخشی از مشکلات منطقه را حل کنیم.

وی با اشاره به این موضوع که نظام سلطه به دنبال انتقال فرهنگ خود به سایر جوامع بوده، تصریح کرد: با تقویت هویت‌های قومی و ملی در کشور می‌توانیم جلوی تهاجم فرهنگی غرب را بگیریم و مشاهیر و مفاخر ملی نقش مهمی در این موضوع دارند زیرا این افراد باعث ایجاد خودباوری در مردم کشور می‌شوند.

سرپرست معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری لرستان خاطرنشان کرد: امروزه کشورهای مختلف به دنبال معرفی مفاخر و مشاهیر خود هستند و در صورت نداشتن این چنین افرادی، اقدام به مصادره مفاخر سایر ملت‌ها می‌کنند؛ دکتر مهرداد یکی از مفاخر لرستان در حوزه فرهنگی، اجتماعی و آموزشی بوده و باید ایشان را در سطح  کشور نیز معرفی کنیم، همچنین باید این مراسم‌ها تداوم داشته باشد تا جوانان لرستانی با مفاخر و مشاهیر خود آشنا گردند.

 در ادامه این مراسم  جمعی چند از اساتید سرشناس دانشگاه‌های کشور و شاگردان این جامعه شناس پیشکسوت به سخنرانی پرداختند و در ادامه این مراسم نیز مستند حسین مهرداد پخش شد و در پایان از این استاد برجسته به خاطر عمری تلاش در راستای اعتلای فرهنگ استان تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/ر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *